top of page

שאלות נפוצות (ותשובות) הקשורות ללימודי אייקידו

אנשים חסרי רקע באומנות-לחימה, בד"כ לא מכירים את השאלות שראוי לשאול כשמתחבטים בבחירת קבוצת אייקידו חדשה. במסגרת תפקידי כאחראי על גיוס תלמידים חדשים בקבוצות האייקידו שלנו בתל-אביב ובנס-ציונה, אספתי עם הזמן מאגר שאלות של תלמידים חדשים על אייקידו. קצת אירגנתי את השאלות הנפוצות וניסיתי לענות עליהן כמיטב יכולתי.

השאלות והתשובות משקפות את ניסיוני האישי בלבד. מן הסתם יש שאלות חשובות שלא נשאלו, ותשובות שלוקות בחוסר דיוק (במקרה הטוב), כך שמומלץ לקבל אותן בעירבון מוגבל.

כמה זמן לוקח ללמוד אייקידו?

בד"כ לוקח כחצי שנה עד שנה לרכוש שליטה בסיסית בטכניקות האייקידו השונות. מקובל לגשת למבחן לחגורה שחורה באייקידו לאחר כ-5 שנות לימוד. טווח הזמן הזה תלוי כמובן בתלמיד. יש משמשעות רבה לרצינות בה התלמיד תופס את שיעורי האייקידו. מקובל להתייחס לאומנויות הלחימה בכלל, ולאייקידו בפרט כאל ריצה למרחקים ארוכים. כמובן שתלמיד בעל תפישה מהירה ויכולת גופנית גבוהה יתקדם מהר יותר מתלמידים אחרים, אך אם תלמיד זה לא ייקח את לימודי האייקידו ברצינות, אזי בטווח הרחוק תלמיד "ממוצע" שמתמיד בשיעורים ללא צל של ספק יתקדם יותר.

האם שיעורי האייקידו מתאימים  למבוגרים?

כל אדם יכול ללמוד אייקידו. למעט שתיים-שלוש קבוצות של אייקידו לילדים, קבוצות האייקידו הינן למבוגרים בלבד. טווח הגילאים של תלמידי אייקידו נע בין 20 ל-60. אייקידו היא בין אומנויות הלחימה הבודדות בא ניתן למצוא גם תלמידים מתחילים בגילאי ה-50 פלוס. בניגוד לאומנויות הלחימה בהן יש קרבות (לדוגמת ה-MMA) האייקידו נמנע מקרבות ומתאים במיוחד למבוגרים, שלוקח להם זמן רב להחלים מפציעות. 

האם אייקידו, כאומנויות-לחימה מתאימה להגנה עצמית?

אייקידו היא ראשית כל אומנות-לחימה. סגנונות שונים של אייקידו שמים דגשים על אלמנטים שונים, כך שהסגנון והמורה של הקבוצה קובעים את מידת הרלוונטיות של שיעורי האייקידו למצבי עימות גופני והגנה-עצמית.

באופן כללי, כל קבוצות האייקידו שלנו (בתל-אביב, נס-צונה ובית-אריה) מכשירות את התלמידים שלנו למצבים של הגנה-עצמית. בד-בבד עם תירגול אלמנטים של תנועה, זרימה, אנרגיה וצ'י אנחנו שמים דגש חזק מאוד על ההבנה הטכנית, ההקשר של הטכניקה לאומנות-לחימה ועל פיתוח רוח-קרב ו-situational awerness החיוניים להגנה-עצמית יעילה.

אין לי רקע בכלל באומנויות-הלחימה. האם אוכל ללמוד אצלכם אייקידו?

 

אין צורך ברקע של אומנות-לחימה כדי ללמוד אייקידו. גם אם מעולם לא עסקת באומנות-לחימה כלשהיא, תוכלו להתאמן בקבוצות האייקידו שלנו.

האם יש קרבות באייקידו?

 

באופן מסורתי, האייקידו שולל עריכת תחרויות וקרבות (מלבד סגנון אייקידו אחד). הסיבות לכך הן רצון למנוע פגיעות וגם מסיבות של עבודה אישית ומניעת תחרות בין חברי הקבוצה. אלמנט מסורתי של אייקידו הוא פיתוח זרימה, ותחרות והתנגדות עשויות לפגוע בכך.

תלמידי אייקידו ברמות גבוהות בודקים את הטכניקות האחד של השני ובקבוצות האייקידו שלנו אנחנו שמים דגש על יעילות הטכנית. בקבוצה בנס-ציונה אנחנו אף עורכים קרבות ממש.

אני מחפשת אומנות-לחימה שתיתן פן רוחני וערך מוסף- לא רק הגנה עצמית.

 

אומנויות-לחימה רבות (בעיקר אומנויות-הלחימה היפניות המסורתיות) מדגישות את הפן רוחני בנוסף לטכניקות של ההגנה העצמית. הדגש על הפן הרוחני נובע מהיבטים פרקטיים, שקשורים לתיפקוד טוב יותר במהלך קרב. האייקידו מתרכז מאוד בהשגת הרמוניה בחיים ואפילו עם היריב. בקבוצת האייקידו בתל-אביב אנחנו מתרגלים גם מדיטציה וטכניקות אנרגטיות מהטאי-צ'י.

האם קבוצות האייקידו שלכם מתאימות לנשים?

 

כל אומנויות-הלחימה פתוחות לנשים, ונשים מתאמנות בקבוצות האייקידו שלנו בתל-אביב ובנס-ציונה. בתל-אביב קבוצת האייקידו שלנו מתאימה במיוחד לנשים בגלל אופי הקבוצה והמורה, וכל אישה שנכנסת לשיעור מרגישה מיד באנרגיה הנעימה והמכילה של הקבוצה.

קבוצת האייקי ג'יו-ג'יטסו בנס-ציונה מאופיינת באינטסיוויות ודגשים על לחימה, ועל אף שיש לנו תלמידה בכירה (חגורה חומה) השיעורים בנס-ציונה מתאימים לנשים בעלות רוח-קרב מפותח.

יש לי בעייה\מוגבלות גופנית. האם אוכל ללמוד אייקידו?

 

באופן כללי, כל אדם יכול ללמוד אייקידו, בלי קשר למגבלות הגופניות שלו. קבוצת האייקידו בתל-אביב מאוד נעימה ומכילה, ומאפשרת לכל תלמיד להתנסות ולהתקדם באומנות-הלחימה הזו. תלמידים בעלי כאבים או מגבלה רפואית כלשיהוא תמיד יוכלו להימנע או לשנות טכניקות שאינם יכולים לעשותה בצורתה הרגילה. לבעלי בעיית כתף, אפשר לדוגמא לא להתגלגל, או לבצע את הטכניקה בצד אחד בלבד וכו'.

איך בוחרים קבוצת אייקידו מתאימה? 

 

קבוצות האייקידו שלנו הן הטובות ביותר- איזו שאלה.

ועכשיו ברצינות- מה שחשוב זה החיבור לקבוצה ולמורה. לכל קבוצת אייקידו ומורה יש אופי וסגנון עבודה שונה, וחשוב ל"הרגיש" את החיבור איתם. בד"כ זה מאוד ברור- אם יש הרגשה לא טובה כדאי לעבור לקבוצה הבאה. רוב קבוצות האייקידו מאפשרות לצפות או להתנסות בשיעור ניסיון, וכדאי לתת הזדמנות של לפחות חודש-חודשיים עד שמחליטים. 

אני אדם דתי ולא מעוניין להשתחוות לתמונה או לאנשים. האם אוכל ללמוד אייקידו? 

 

באומנויות-הלחימה הקלאסיות היפאניות מקובל לקוד קידה לפני ובתום התרגיל. כמו כן מקובל לקוד למורה עם תחילת השיעור ובסופו. בקבוצות האייקידו שלנו אנחנו מודעים לכך ופוטרים מהחובה הזאת כל מי שאינו מעוניין בכך.

אני מאוד ביישן ופוחד להיכנס לקבוצת אייקידו וותיקה. 

אפשר להבין את הפחד שלך מכניסה לקבוצת אייקידו חדשה, כאשר אין לך רקע. מצד שני רוב קבוצות האייקידו מקבלות בברכה ובסבר פנים יפות תלמידים חדשים ועושים מאמץ שיהיה להם נוח.באייקידו מקובל שתלמידים בכל הרמות מתאמנים ביחד, ובד"כ אין הפרדה בין רמות התלמידים. תלמידים חדשים מצוותים לתלמידים בכירים ואלה מדריכים אותם ועוזרים להם להשתלב בקבוצה.

מן הסתם יש עוד שאלות רבות שלא מכוסות בחלק הזה, אבל אם יש לכם שאלות משל עצמכם, נשמח לעמוד לרשותכם-

0547296988 (שחר).

0547296988
לשיעור אייקידו חינם
bottom of page